Produkty
Propolis (kit pszczeli) – czym jest, jakie choroby leczy, kiedy może zaszkodzić
Propolis, zwany także naturalnym antybiotykiem, skuteczny jest w leczeniu m.in. hemoroidów, nadżerek, chorób żołądka, nadciśnienia. Kit pszczeli jest niezastąpioną bronią w walce z infekcjami. Propolis pomoże także na dłużej zachować młodość i urodę. Czasami może jednak zaszkodzić… Co trzeba wiedzieć na temat propolisu ?
Propolis, czyli kit pszczeli, to mieszanina żywicy drzew i krzewów oraz wydzielin gruczołów pszczelich. Młode pączki drzew pokryte są balsamem chroniącym je przed bakteriami, roztoczami, grzybami i owadami. Pszczoły używają propolisu również do wypełniania wszelkich nieszczelności i otworów w ulu. Cienką warstwą propolisu pokrywane są jego wewnętrzne ścianki. Propolis stanowi także naturalną barierę broniącą pszczoły przed inwazją drobnoustrojów. Propolis jest bardzo złożoną substancją bogatą w biologiczne czynne związki chemiczne, jak flawonoidy, związki fenolowe, kwasy aromatyczne, estry, substancje lipidowo-woskowe, aldehydy, kumarynę, sterole, enzymy kwasy tłuszczowe, a także białka, mikroelementy i witaminy. Dzięki działaniu synergistycznemu tych substancji propolis ma zdolność niszczenia bakterii, grzybów chorobotwórczych, wirusów i pierwotniaków. Właściwości farmakologiczne propolisu są bardzo korzystne dla zdrowia.
Kiedy stosować propolis?
Wieloletnie doświadczenia wskazują, że propolis może być stosowany samodzielnie lub wspomagająco w leczeniu wielu chorób ogólnoustrojowych. Propolis ma korzystne działanie na układ oddechowy. Wykorzystywany jest on w profilaktyce grypy i przeziębień, przyspiesza powrót do zdrowia i zwiększa odporność organizmu. Kit pszczeli skutecznie wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego. Ma on zastosowanie w leczeniu chorób układu pokarmowego. Stosuje się go także w przypadku problemów stomatologicznych: w zapaleniu jamy ustnej, nadżerek, pleśniawek, aft i zapaleń dziąseł oraz paradontozy.
Roztwór propolisu ma uznane miejsce w terapii wielu dermatoz ze względu na swoje działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Propolis regeneruje tkankę, przyspiesza gojenie ran, uszkodzeń skóry oraz błon śluzowych, a także zapobiega zakażeniom.
Kit pszczeli ma również korzystne działanie w przypadku odmrożeń, oparzeń, owrzodzeń i odleżyn. Propolis ma także zastosowanie w chirurgii. Może być stosowany wspomagająco po interwencjach chirurgicznych, szczególnie w przypadku trudno gojących się ran pooperacyjnych.
Propolis jest niezastąpiony w terapii schorzeń ginekologicznych. Do jego cennych właściwości należy działanie na pierwotniaki Trichomonas vaginalis, wywołujące zakażenia błon śluzowych pochwy i szyjki macicy.
Korzystne działanie kitu pszczelego wykazano także w leczeniu żylakowych owrzodzeń podudzi, a także w niektórych schorzeniach proktologicznych, jak hemoroidy czy szczeliny odbytu.
Propolis ma także działanie przeciwzapalne. Wspomaga leczenie pęcherza i cewki moczowej oraz żołądka, jelit i dwunastnicy.
Używany jest również w terapii przeciwłuszczycowej (u 75 proc. chorych na łuszczycę stosujących propolis, stwierdzono częściowe, a w niektórych przypadkach nawet całkowite, ustępowanie blaszek łuszczycowych). Propolis ma działanie antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe, cytoprotekcyjne i hepatoprotekcyjne. Na uwagę ponadto jego silne działanie ochraniające przed szkodliwym wpływem promieniowania jonizującego.
Propolis – jak wybrać odpowiednią dla siebie terapię?
W warunkach domowych z propolisu można przygotować wyciąg z propolisu czy maść propolisową. W sprzedaży propolis jest dostępny w postaci grudek lub proszku. Można też wybrać gotowe preparaty zawierające propolis w postaci tabletek, granulatów, pudrów, wyciągów spirytusowych, aerozoli, maści i czopków.
Propolis dzięki właściwościom nawilżającym i wygładzającym skórę znalazł też zastosowanie w kosmetologii. Wykorzystywany jest do produkcji takich preparatów, jak: maski, balsamy, kremy, toniki czy pasty do zębów. Jest składnikiem niektórych kosmetyków kolorowych, np. pomadek.
Ostrożnie z propolisem
Mimo szeregu korzystnych właściwości propolisu trzeba pamiętać, że jest on silnym alergenem, a właściwie mieszaniną wielu alergenów. Do chwili obecnej wyizolowano i zidentyfikowano blisko 30 substancji uczulających występujących w propolisie. W związku z tym niektóre osoby mogą być na niego uczulone. Istnieje też ryzyko wystąpienia reakcji krzyżowej (np. podczas stosowania propolisu i balsamu peruwiańskiego). Reakcja alergiczna na propolis podawany doustnie występuje co prawda rzadko, ale trzeba pamiętać o takim ryzyku.
Znacznie częściej dochodzi do wystąpienia wyprysku kontaktowego na skutek miejscowego stosowania propolisu. Lekarze zalecają, by osoby uczulone na produkty pszczele (w tym jad owadów błonkoskrzydłych), a także olejki eteryczne i zapachowe oraz chorzy z atopowym zapaleniem skóry lub łuszczycą unikali stosowania propolisu (mimo, że propolis łagodzi a nawet cofa zmiany łuszczycowe, jednak u niektórych osób może wywołać reakcje alergiczne). Dla osób, którzy nie mają skłonności alergicznych, propolis jest cennym źródłem zdrowia i urody.